Październik 16, 2018

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin to cyfrowa waluta, która została stworzona w 2009 roku przez osobę (według niektórych teorii – grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Bitcoin służyć może jako środek płatniczy do zakupów realizowanych drogą elektroniczną. Spełnia zatem tę samą rolę co klasyczne dolary, euro czy złotówki (chociaż wedle polskich przepisów, nie jest uznawane jako waluta). Jednak to tylko jedno z jego zastosowań.

Inną cechą bitcoina i tym, co odróżnia go od konwencjonalnych pieniędzy, to fakt, że jest zdecentralizowany. Żadna pojedyncza instytucja nie kontroluje sieci bitcoin, a tym samym – Twoich środków ulokowanych w kryptowalucie. Jednak bodajże najważniejszym zastosowaniem bitcoina, podobnie jak i innych kryptowalut, to potraktowanie go jako waloru – inwestycji. Można handlować nim po rejestracji na giełdzie, kupować i sprzedawać za rodzimą walutą i zarabiać na różnicach kursowych. Lub potraktować go jako inwestycję długoterminową. Bitcoiny mogą być składowane na prywatnym nośniku danych lub wirtualnych portfelach zarządzanych przez prywatne podmioty zewnętrzne (np. kantory, giełdy). Mogą być również przesyłane pomiędzy podmiotami lub użytkownikami, wykorzystując serwisy transakcyjne, platformy internetowe, aplikacje mobilne lub oprogramowanie komputerowe, które obsługują tego typu transakcje.

Finalnie – monety mogą być także wydobywane przez zwykłych użytkowników lub zorganizowane podmioty tworzące tzw. kopanie (mining bitcoinów). Polega to na udostępnieniu sieci bitcoin mocy obliczeniowej swoich procesorów do obsługi transakcji. Przy wykonywaniu operacji szyfrujących, wytwarzane są nowe bitcoiny i dystrybuowane pomiędzy ‚górnikami’ jako forma nagrody za ich pracę. Na chwilę obecną wydobyto niemal 17 milionów bitcoinów (zobacz aktualny stan), z 21 mln zapisanych w algorytmie. Szacuje się, że z różnych przyczyn, bezpowrotnie utracono dostęp do 4 mln monet.

Jak kupić bitcoiny?

Z licznych podmiotów działających na rynku, które oferują sprzedaż bitcoinów, polecam te, z których sam korzystam: kantor kryptowalut BitCantor lub giełda kryptowalut BitBay. Instrukcję o tym, jak zacząć korzystać z giełdy, znajdziesz w artykule: rejestracja na BitBay, natomiast akapit ukazujący zalety kantoru, przeczytasz w publikacji: weryfikacja na BitBay.

Bitcoin: aktualny kurs (wykres)

Bitcoin: historia i ciekawostki

2018: historia bitcoina

2018.01.24

Międzynarodowy operator płatności online, firma Stripe, wydała komunikat o wycofaniu wsparcia dla płatności bicoinem do końca kwietnia 2018. Powołała się przy tym na rosnące opłaty, spadek popytu i dłuższe czasy transakcji.

2017: historia bitcoina

2017.12.17

Czwarta bańka spekulacyjna. Kurs bitcoina osiąga historyczne maksimum. Według serwisu coindesk.com, wycena dochodzi do 19.781$, natomiast coinmarketcap.com publikuje indeks wyceny na poziomie 20.089$. W ciągu następnego miesiąca, kurs stabilizuje się na poziomie o 50% niższym od swoich szczytów.

2017.12.06

Steam wycofuje się z obsługi transakcji bitcoinami, tłumacząc swoją decyzję ogromnymi wahaniami kursu waluty.

2017.11.28

Cena 1 BTC przekracza granicę 10.000$.

2017.10.24

Powstaje kolejne rozwidlenie w łańcuchu bitcoina. Stratuje nowa waluta – Bitcoin Gold (BTG). Twórcom nowej waluty przyświecała idea decentralizacji wydobycia kryptowaluty poprzez wsparcie koparek GPU, kosztem, faworyzowanych dotychczas, koparek ASIC. Nowy algorytm ma ponadto sterować parametrem trudności wydobycia kolejnych bloków w ten sposób, aby powstawały one średnio co 10 minut. Również w przypadku tego podziału, posiadacze klasycznych bitcoinów, otrzymali, po podziale waluty, identyczną ilość BTG w bonusie.

2017.08.01

W końcu dochodzi do konsensusu w sprawie obsługi bloków o większym rozmiarze. Bitcoin dzieli się na dwie waluty: Bitcoin (BTC) i Bitcoin Cash (BCC lub BCH), obsługującą bloki o pojemności 8 MB (hard fork). Osoby posiadające bitcoiny, otrzymują dodatkowo taką samą liczbę nowych bitcoinów cash. Podnosi to wycenę bitcoina. Sam protokół bitcoina przechodzi tzw. soft fork (może być wykonany bez konsensusu wśród społeczności, ponieważ nie wymaga aktualizacji oprogramowania aby działał i był kompatybilny). Aktualizacja ta nazwana została Segregated Witness (w skrócie: SegWit). Wspiera ona optymalizację przechowywanych w blokach danych, dzięki czemu system staje się bardziej wydajny.

2017.04.01

Rząd Japonii uznaje bitcoina jako pełnoprawny, legalny środek płatniczy.

2017.01.03

Po raz pierwszy od 3 lat, cena bitcoina ponownie przebija poziom 1.000$. Informacje prasowe przyczyniają się do wzmożonego napływu nowych użytkowników.

2016: historia bitcoina

2016.08.02

Bitfinex, największa giełda bitcoinów, ogłosiła kradzież blisko 120.000 BTC swoich klientów, wycenianych na 72 mln $. Na wieść o ataku hakerskim i utracie tylu bitcoinów, kurs waluty tąpnął o 20%. Na początku kwietnia 2017 r. giełda ogłosiła, że spłaciła wszystkie wierzytelności poszkodowanym klientom.

2016.07.09

Drugie połowinki bitcoina. Po wydobyciu 420.000 bloków, nagroda za wydobycie kolejnych została zmniejszona z 25 do 12,5 BTC.

2016.05.02

Megaloman, Craig Steven Wright, australijski informatyk i biznesmen, ogłasza się prawdziwym twórcą bitcoina. Jego kłamstwo zostaje zdemaskowane przez bitcoinową społeczność.

2016.04.27

Valve, właściciel serwisu Steam, dodaje do swojej platformy płatność w bitcoinach.

2015: historia bitcoina

2015.11.03

Komitet Unicode zadecydował, że symbol Bitcoina pojawi się w standardzie Unicode od 2017 roku. Otrzymał numer unicode: U+20BF oraz kod HTML: ₿

2015.10.22

Orzeczenie, wydane przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, zwalniające wirtualne waluty, w tym bitcoina, z podatku VAT na terenie UE.

2015.10.08

Bliźniacy Winklevoss, ci sami, którzy zgarnęli fortunę na inwestycji w bitcoiny w 2012 r., zakładają giełdę Gemini, obsługującą rynek amerykański.

2015.08.15

Wypuszczenie konkurencyjnego klienta Bitcoin XT. Oprogramowanie było odpowiedzią na nurtującą społeczność bitcoinową kwestię: jaki powinien być rozmiar bloku? Twórca bitcoina ustawił limit rozmiaru bloku na 1 MB. Jednak wraz z logarytmicznym wzrostem liczby transakcji, wielu ekspertów zaczęło promować ideę zwiększenia tego limitu. Bitcoin XT zakładał zwiększenie rozmiaru bloku do 8 MB. Jednak gdy nowe oprogramowanie klienckie zostało wypuszczone, społeczność przestraszyła się hard forka (rozwidlenia blockchaina na dwa konkurencyjne łańcuchy) i zamysł upadł, a jego twórca, Mike Hearn, zrezygnował z projektu.

2015.06.03

Stan Nowy Jork nie może przeboleć braku regulacji w kryptowalutowym światku. Postanawia wprowadzić absurdalne przepisy, obowiązujące wszystkie firmy obsługujące klientów z Nowego Jorku, do wykupienia licencji BitLicense. Poza wydatkiem 5.000$, przepisy wymagają pobranie odcisków palców do bazy FBI, uzyskanie pisemnej zgody na nowe działania biznesowe, a zyski przedsiębiorstwa mogą zostać zainwestowane jedynie w dolary. Rezultat tych działań jest zgoła odmienny, niż ten, który zarysował się w urzędniczych głowach. Klienci z Nowego Jorku zostają zbanowani przez wiodące giełdy kryptowalut.

2015.05.19

Twórca witryny Silk Road – Ross Ulbricht – zostaje skazany na dożywocie bez możliwości warunkowego zwolnienia. Mimo przyznania się do winy, sędzia Katherine Forrest uzasadniła wyrok „chęcią dania przykładu dla innych”.

2015.01.04

Nieznani sprawcy kradną z portfela operacyjnego giełdy Bitstamp 18.886 bitcoinów, warte 5,2 mln $. Nie wpłynęło to na salda kont klientów. Według wewnętrznego raportu formy, szkody wizerunkowe kosztowały ją więcej niż utrata monet.

2014: historia bitcoina

2014.12.11

Microsoft akceptuje płatność bitcoinami za aplikacje, gry i treści cyfrowe, oferowane w sklepach Windows i Xbox.

2014.10.06

Największe zlecenie sprzedaży złożone na giełdzie – 30.000 BTC zostaje wystawione po kursie 300$. Społeczność, zdumiona rozmiarami oferty, nadaje jej nazwę BearWhale (niedźwiedzio-wieloryb). Zlecenie zostaje wchłonięte przez kupujących w ciągu 24 godzin.

2014.07.18

Dell akceptuje zakup produktów w swoim sklepie internetowym za bitcoiny. Oferta obejmuje jedynie klientów z Ameryki. Przy obrotach rzędu 56 mld $, Dell staje się największą firmą na świecie, oferującą tę formę płatności za sprzedawany towar.

2014.06.27

Tim Draper odkupuje od rządu USA 32.000 wystawionych na aukcje bitcoinów. Monety zostały przejęte ze, wspomnianego wcześniej, sklepu z narkotykami Silk Road, ukrytego w sieci Darknet. Draper jaki jeden z nielicznych przewidział, że cena bitcoina przekroczy kiedyś 10.000$. Wyłożone na licytacji 15 mln $, pomnożył do ponad 600 mln $, licząc po kursie szczytów z grudnia 2017.

2014.06.13

Kopalnia GHash.IO uzyskuje 51% całkowitej mocy wydobywczej wszystkich bitcoinów. Na środowisko bitcoina pada blady strach przed, dotychczas wyłącznie teoretyczną, wizją „Ataku 51%”. Czym jest Atak 51%? Jeśli jedna kopalnia jest w stanie wyprodukować kilka bloków łańcucha z rzędu, niesie to ryzyko stworzenia fałszywego blockchaina i wykorzystania mocy obliczeniowej do potraktowania go jako prawdziwego. Zaszycia w nim transakcji zbycia posiadanych bitcoinów, a następnie wydania ich ponownie w prawidłowym łańcuchu, zarabiając na całej operacji 2-krotnie. Oczywiście pociągnęłoby to za sobą ogromne perturbacje, niektórzy uważają, że nawet koniec kryptowaluty. Aby uciąć wszystkie spekulacje, właściciele GHash.IO wydali oświadczenie, w którym zobowiązali się do ograniczenia swoich udziałów do poziomu poniżej 40%. Atak 51% nigdy nie nastąpił.

2014.03.26

Urząd podatkowy USA, zakwalifikował dochód z bitcoinów i innych kryptowalut, jako dochód z praw majątkowych. Identyczne stanowisko zajmuje do dnia dzisiejszego polska skarbówka. Przychód ze sprzedaży BTC należy traktować jako powstały przy zbyciu praw majątkowych. A te wchodzą w skład klasycznego podatku dochodowego i skali podatkowej: 18% dla sumarycznych dochodów 85.528 zł +32% od nadwyżki powyżej tej kwoty. Bitcoin nie jest traktowany w Polsce jak waluta lub jakikolwiek inny instrument finansowy (np. akcje spółki giełdowej), zatem nie obejmuje go podatek od zysków kapitałowych (stawka liniowa 19%). Dodatkowo izba skarbowa zwolniła kryptowaluty z podatku VAT, co jeszcze bardziej zagmatwało ich status prawny. Bowiem zbycie praw majątkowych jako takie, zwolnione od podatku od towarów i usług nie jest. Stworzono zatem wyjątek dla kryptowalut, aby uniknąć podwójnego opodatkowania: ze sprzedaży kryptowaluty (1.) z jednoczesnym zakupem towaru lub usługi (2.). Potraktowanie kryptowaluty jako instrumentu finansowego, który VATowi nie podlega, rozwiązałoby problem. Jednak wtedy władze oficjalnie musiałyby przyznać, że na rynku wyrosła konkurencja dla bankowości tradycyjnej.

2014.03.06

Newsweek publikuje rewelacje, jakoby twórcą bitcoina był Dorian Nakamoto. Ten zaprzecza twierdzeniom dziennikarzy i prosi media o uszanowanie jego prywatności. Dorian Prentice Satoshi Nakamoto, bo tak w pełni brzmi jego nazwisko, z pochodzenia Japończyk, posiadający także paszport amerykański, jest absolwentem politechniki kalifornijskiej. Pracował jako inżynier w zakresie tajnych systemów obronnych i informatyk dla firm zajmujących się technologią i finansowymi usługami informacyjnymi. Znany ze swoich przekonań do libertarianizmu. Początkowo przyznał, że nie zajmuje się już bitcoinem, potem zmienił wersję, jakoby opacznie zrozumiał pytanie dziennikarza i de facto nigdy nie słyszał wcześniej o tej walucie, a chodziło mu o zakończenie poprzedniej pracy dla wojskowych. Natomiast w kolejnym wywiadzie, że na nawiązywał do pracy dla Citibanku. Smaczku całej historii dodaje fakt, że Nakamoto żył w małym, 36-tysięcznym miasteczku, kilka przecznic nieopodal domu Hal Finney’a – tego samego, który odebrał pierwszy transfer 10 BTC od mitycznego Satoshi Nakamoto. Ciekawym wątkiem w całej sprawie była reakcja społeczności bitcoinowej, która zebrała dla Nakamoto 67,4 BTC. W dowód wdzięczności dla tak hojnego gestu, obdarowany obiecał, że zatrzyma bitcoiny na swoim koncie przez wiele, wiele lat. W złożonej obietnicy wytrzymał do czerwca 2017, kiedy to środki zaczęły przepływać pomiędzy różnymi kontami, aby finalnie trafić na jedno konto, za pośrednictwem którego, kilka minut później, prawdopodobnie zostały spieniężone za 273 tys. $. Cała operacja wygląda dość dziwnie, jeśli założyć, że stała za nią osoba, która jeszcze 3 lata wcześniej, wypierała się znajomości waluty i mechanizmów za nią stojących.

2014.02.24

Zamknięcie największej, międzynarodowej giełdy Mt. Gox. Do czasu bankructwa giełda obsługiwała ponad 70% wszystkich transakcji bitcoinem na świecie. Poszkodowanych zostało 127 tys. klientów. Utracono 850.000 BTC, wycenianych po ówczesnym kursie na 480 mln $. W późniejszym czasie 200.000 BTC zostało „odnalezionych”. Jak wykazało dochodzenie, z giełdy wyprowadzano środki na długo przed jej upadkiem, zatem przyjęta przez przedstawicieli giełdy linia obrony o lukach w zabezpieczeniu i ataku hakerskim jest raczej nieprawdziwa. Mark Karpelès – pochodzący z Francji prezes giełdy, który przeprowadził się do Japonii w 2009 r., został aresztowany 1 sierpnia 2015 przez japońską policję. Oskarżono go o defraudację. Został zwolniony za kaucją w lipcu 2016 r., ale nie wolno mu opuszczać Japonii.

2013: historia bitcoina

2013.11.29

Szczyt trzeciej bańki spekulacyjnej, wywołanej lawinowym zwiększeniem zainteresowania bitcoinami wśród Chińczyków, winduje kurs do poziomu 1242$. Czynnikiem dodatkowo popularyzującym bitcoina w Chinach, było uruchomienie, przez fundację Jet Li One, kampanii pomocowej dla ofiar trzęsienia ziemi Lushan w hrabstwie Ya’an, w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach (20.04.2014). Darowizny wysyłane na adres bitcoinowego portfela, w ciągu zaledwie 2 dni od rozpoczęcia akcji, wyniosły 230 BTC, a samo przedsięwzięcie zostało szeroko nagłośnione w mediach.

2013.11.19

Cena 1 BTC osiąga poziom 1.000$.

2013.04.10

Apogeum osiąga druga bańka spekulacyjna. Kurs bitcoina osiąga poziom ponad 260$. Genezą powstania bańki była grabież depozytów bankowych na Cyprze (tzw. bail-in), zwana też nacjonalizacją środków. Posiadacze depozytów zachowali swoje pieniądze do 100 tys. euro. Posiadacze większe oszczędności, stracili ponad 60% swoich wkładów. W efekcie bogaci Cypryjczycy, a przynajmniej ci bardziej zaradni, uciekli ze swoimi oszczędnościami w bitcoiny, zanim władze położyły rękę na ich pieniądzach. Po kilkudniowej bańce, kurs stabilizuje się na poziomie około 50% jego maksymalnej wartości.

2013.04.02

Cena 1 BTC osiąga poziom 100$.

2013.04.01

Założenie pierwszego podmiotu produkującego sprzęt do kopania – KnCMiner (Szwecja).

2013.03.11

Wypuszczenie klienta bitcoin 0.8, który, ku przeoczeniu deweloperów, zmienił strukturę protokołu bitcoin i doprowadził do powstania dwóch odrębnych łańcuchów bloków (tzw. rozwidlenie – ang. hard fork). Dzięki rezygnacji dwóch dużych kopalni ze zgromadzonych nagród górniczych oraz przejścia na poprzednią, kompatybilną wersję oprogramowania, udało się wygasić jeden z łańcuchów i zażegnać widmo powstania dwóch odrębnych walut. Bug został załatany w wersji 0.8.1.

2012: historia bitcoina

2012.11.28

Po ponad 3 latach od premiery i wydobyciu 210 tys. bloków, nagroda za wydobycie bloku zostaje obcięta o połowę – z 50 na 25 BTC. Wydarzenie to zapoczątkowuje stopniowy proces zmniejszania ilości nowych monet wchodzących do gospodarki. Nagroda osiągnie wartość 0 BTC (zero) w 2140 r. Wedle teorii stojącej za stworzeniem bitcoina, pomimo obcięcia premii dla minerów, koszt wydobycia ma zostać zrekompensowany rosnącą wyceną waluty.

2012.11.15

Wordpress akceptuje płatność bitcoinami, wyjaśniając swoją decyzję w następujący sposób: Sam system PayPal blokuje dostęp z ponad 60 krajów, a wiele firm obsługujących karty kredytowe ma podobne ograniczenia … nie sądzimy, aby pojedynczy bloger z Haiti, Etiopii lub Kenii miał mieć zmniejszony dostęp do blogosfery z powodu problemów z płatnościami, których nie mogą kontrolować. Naszym celem jest pobudzanie ludzi do działania, a nie ich blokowanie.

2012.08.17

Upada piramida finansowa o nazwie roboczej Bitcoin Savings & Trust, zorganizowana według schematu Ponziego (pierwszy twórca piramidy finansowej), oparta na depozytach w bitcoinach. Jej twórca działał na rynku ponad 8 miesięcy. W tym czasie udało mu się zdefraudować depozyty o szacunkowej wartości pomiędzy 86 a 500 tys. BTC. Mechanizm zakładał wpłaty w wysokości przynajmniej 50 BTC i odsetki, od zdeponowanych bitcoinów, w wysokości 7% tygodniowo, wypłacane również w bitcoinach. Twórca piramidy, swoją taktykę inwestycyjną tłumaczył zapotrzebowaniem indywidualnych inwestorów na duże wolumeny kryptowaluty, które rzekomo sprzedał im po zawyżonych cenach. Następnie odkupował bitcoiny na zwykłej giełdzie po niższej cenie, co pozwalało osiągnąć zyski.

2012.07.01

Mniej więcej w tym okresie, bracia Winklevoss, znani z wyszarpania Zuckerbergowi 65 mln dolarów za kradzież pomysłu na Facebooka, rozpoczynają skup bitcoinów. Inwestują w niego ponad 11 mln $. Szacuje się, że pozyskują tym samym 1% wszystkich obecnie dostępnych monet, a ich kapitalizacja mogła wynieść, w szczytowym momencie, około 2 mld $.

2012.03.01

Uderzenie hakerów w giełdę Bitcoinica. Okupione stratą 43.000. To wciąż niewiele zważywszy, że wartość strat oszacowano na 228 tys. dolarów.

2011: historia bitcoina

2011.12.19

Bitcoin trafia pod strzechy za pośrednictwem serialu Żona idealna (ang. The Good Wife). W 13 odcinku 3 sezonu pt. Bitcoin dla głuptasów (ang. Bitcoin for Dummies), Alicja broni przed sądem mężczyzny, który, tworząc nową, wirtualną walutę, wszedł w spór prawny z Departamentem Skarbu Stanów Zjednoczonych. Pomimo ogromnej popularności serialu, nie wpłynął on znacząco na kurs bitcoina.

2011.06.19

Włamanie do giełdy Mt. Gox skutkowało utratą około 4.000 BTC z 600 portfeli.

2011.06.09

Pierwsza bańka na bitcoinach. Kurs osiąga niemal 32$, aby kilka dni później spaść o 50%. Niesamowity wzrost był reakcją na publikację dziennikarza Adriana Chena pt. The Underground Website Where You Can Buy Any Drug Imaginable (pol. Podziemna witryna, na której możesz kupić każdy możliwy narkotyk). Autor opisał w nim anonimowy sklep internetowy Silk Road, dostępny z poziomu tzw. Darknetu (inaczej Deepweb – sieć ukryta dla popularnych wyszukiwarek, typu google itp.). Przedstawił możliwość zakupu dowolnego narkotyku z wykorzystaniem anonimowych bitcoinów i podlinkował giełdę Mt. Gox. To wystarczyło aby zapoczątkować reakcję łańcuchową.

2011.06.02

Cena 1 BTC osiąga poziom 10$.

2011.04.05

Start drugiej polskiej giełdy – BitMarket.eu. Jej losy były równie burzliwe. Twórcy giełdy zdeponowali walutę na zagranicznej giełdzie Bitcoinica, która w lipcu 2012 r. została okradziona. W rezultacie przepadło lub zostało zamrożonych niemal 19.000 BTC. Komunikat wydany przez BitMarket.eu głosił, że użytkownicy mogą liczyć na zaledwie 6-9% zwrot środków. Co przelewa czarę goryczy – zaraz po upadku BitMarketu, kurs bitcoina wzrósł o 400%.

2011.04.04

Powstanie pierwszej polskiej giełdy kryptowalut pod domeną bitomat.pl do wymiany BTC na PLN. 28 lipca 2011 r., podczas upgrade’u sprzętowego serwera, doszło do utraty wszystkich danych, a tym samym… około 17.000 BTC zdeponowanych przez użytkowników. Środki zostały zwrócone po przejęciu bitomatu przez giełdę Mt. Gox.

2011.02.02

Cena 1 BTC osiąga poziom 1$.

2010: historia bitcoina

2010.08.15

Pierwsze i jedyne do tej pory poważne wykorzystanie luki bezpieczeństwa w protokole bitcoin. Skutkowało wygenerowaniem 184 mld fałszywych BTC – prawie 9.000 razy więcej niż może istnieć w całym systemie. W ciągu kilku godzin sytuacja została opanowana.

2010.07.18

Uruchomienie giełdy Mt. Gox (Tokio, Japonia), która przez kolejne 3 lata zdominowała rynek wymiany bitcoinów na świecie. Jej założyciel, Jed McCaleb, to twóca znanej sieci P2P do wymiany plików – eDoneky (2000 r.). Z kolei w 2011 r. założył przedsiębiorstwo Ripple, odpowiedzialne za emisję tokenów ripple. W styczniu 2018 pakiet kryptowaluty, będący w posiadaniu jej twórcy, został wyceniony na 20 mld dolarów (co dało McCalebowi 40. miejsce na liście najbogatszych wg. Forbes’a). Nazwa giełdy to akronim frazy: Magic: The Gathering Online eXchange. Mtgox.com miała być pierwotnie platformą do wymiany kart między graczami wirtualnej wersji popularnej, kolekcjonerskiej gry karcianej Magic: The Gathering. Hype na bitcoiny spowodował zmianę planów i ewoluowanie serwisu w stronę giełdy kryptowalut.

2010.05.17

Pierwszy udokumentowany zakup towaru z wykorzystaniem bitcoinów. Laszlo Hanyecz za dwie pizze, warte 41$ dostarczone przez sieć Papa John’s, zapłacił 10.000 BTC. Wtedy też po raz pierwszy dokonano rynkowej wyceny bitcoina na poziomie 41/10000=0,0041$ (0,41 centa, czyli w okolicach ówczesnego 1 grosza). Przypomnijmy, że maksymalny kurs bitcoina odnotowany w grudniu 2017 wyniósł blisko 68.000 zł. Skala wzrostu to niemal 7 mln procent. Jak łatwo policzyć, gdyby Laszlo przezwyciężył swój głód i sprzedał monety na górce, otrzymałby za nie aż 680 mln zł 😉

2010.03.17

Start debiutanckiej giełdy bitcoinów – Bitcoin Market. Kurs kryptowaluty oscyluje w granicach kilku centów.

2009: historia bitcoina

2009.10.12

Pierwsza wymiana bitcoina na walutę fiat (czyli wirtualna walutę odpowiadającą prawdziwej – jak dolar, euro, czy złotówka) za pośrednictwem PayPala. Nieokreślona osoba /organizacja o nazwie NewLibertyStandard, zakupiła 5.050 BTC od drugiego, po Sathosim, dewelopera bitcoinów – Siriusa a.k.a. Martti Malmi za 5.02$

2009.10.05

Ustalenie sztywnej wyceny bitcoina na podstawie kosztu jego wydobycia (cena prądu, którą zużywał komputer na kopanie bitcoinów) na poziomie 1309 BTC za 1 dolara, czyli 1 BTC = 0,000764$. Skoroszyt ze szczegółowym wyliczeniem znajdziesz tutaj.

2009.01.12

Również w styczniu 2009 miała miejsce precedensowa transakcja. Odbiorcą pierwszych 10 BTC był Hal Finney – wybitny programista i cypherpunk, a wysyłającym – sam twórca monety – Satoshi Nakamoto. Finney uważał, że komputer może być narzędziem dla poszerzenia wolności i ochrony ludzi, raczej niż do ich kontrolowania.

2009.01.09

Uruchomienie pierwszej sieci oraz klienta Bitcoin o otwartym kodzie źródłowym (wersja 0.1).

2009.01.03

Wydobycie przez twórcę bitcoinów block genesis – pierwszego bloku bitcoinów, za który otrzymał 50 BTC nagrody. [Do bloku dołączył swoistego rodzaju memorandum: The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks (pol. Kanclerz na skraju drugiej pomocy finansowej dla banków). ‚Ukrytą wiadomością’ nawiązał do publikacji Timesa z 3 stycznia 2009, o brytyjskim kanclerzu skarbu Alistair Darlingu, który w okresie kryzysu finansowego odpowiadał za przygotowanie kosztownych pakietów ratunkowych dla banków. Banków, które same odpowiadały za kryzys.] Wszystkie wygenerowane bloki, łączą się z poprzedzającym oraz kolejnym, tworząc łańcuch – tzw. blockchain (wyjątek stanowi blok genesis, który nie posiada bloku poprzedzającego). Każdy blok danych zawiera określoną liczbę zapisów z transakcjami na bitcoinach. Liczba bloków może być nieskończona, a nowe bloki będą powstawać tak długo jak długo istnieć będzie obrót bitcoinami (nawet po wydobyciu wszystkich bitcoinów). Bloki połączone są w sposób nierozerwalny i niemodyfikowalny. Oznacza to, że zawsze istnieje możliwość ustalenia ich kolejności oraz przepływu waluty (zapis historii transakcji).

2008: historia bitcoina

2008.10.31

Satoshi Nakamoto – mityczny twórca bitcoina – publikuje artykuł, którego tytuł w wolnym tłumaczeniu brzmi Bitcoin: elektroniczny system gotówkowy w sieci P2P. Idea sieć P2P polega na jej decentralizacji poprzez zastosowanie bezpośredniej komunikacji między użytkownikami (bez pośrednictwa serwera).

2008.08.18

Zarejestrowano domenę bitcoin.org.

2 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 5 (2 głosów, średnia ocen: 5,00 na 5) [musisz być zalogowany aby oddać głos]
Loading...
Banner Content
Tagi: , , , , , , ,
Blog ten poświęcam zarabianiu na giełdzie kryptowalut. W roku 2017 cena bitcoina wzrosła ponad 12-krotnie. Podobnie jak innych wiodących walut wirtualnych. Po potężnej korekcie roku 2018 wszyscy zadają sobie pytanie: co przyniesie nam rynek kryptowalut w najbliższej przyszłości? Pamiętaj - wszystkie inwestycje wiążą się z ryzykiem, które każdy podejmuje indywidualnie, dlatego aby ograniczyć potencjalne straty - inwestuj tylko wolne środki.

1 krypto-maniak dodał swoją opinię

Mari00sh 29/01/2018 at 15:59

Wow! Niezłe opracowanie. Ogromna ilość informacji o bitcoinie, miło się czytało, thx!

Opinie i komentarze